Włókniaki - nieestetyczny problem

Włókniaki - nieestetyczny problem

Izabela Moskal

poniedziałek 03 luty 2014

komentarzy

Drobne, szpecące wyrostki na skórze to problem wielu osób, które coraz częściej zgłaszają się do dermatologów ale i kosmetologów. Ciągle jednak na ich temat krąży wiele nieprawdziwych informacji.

Czym jest włókniak?
Włókniak to nowotwór łagodny, pochodzący z tkanki łącznej. Wyróżniamy wśród nich włókniaki miękkie i twarde. Są to nowotwory niegroźne, ale lepiej je zlikwidować.

Czy wszystkie włókniaki wyglądają tak samo?
Nie. Mogą być malutkie lub całkiem duże. Mogą przyjmować kolor ciała lub brunatne zabarwienie. Zlokalizowane są zazwyczaj na szyi, dekolcie, pod pachami, na powiece i w innych miejscach, które często pocieramy.

Czy włókniaki można usunąć u kosmetyczki?
Nie. Włókniaki to niegroźne nowotwory ale powinien obejrzeć je lekarz i podjąć decyzje o ich usunięcie. Często nie ma co do tego medycznych wskazań ale wielu osobom po prostu przeszkadzają. Lekarz pomoże wybrać metodę i będzie kontrolował przebieg procesu leczenia.

Czy można walczyć z przyczyną włókniaków?
Nie. Skłonność do włókniaków jest dziedziczna i nie można im zapobiec. Żadne leki nie są w stanie tego zrobić. Możemy jedynie je usunąć ale nie zlikwidujemy przyczyny ich powstawania.

Czy włókniaki odrastają?
Tak. Włókniaki mogą niestety odrosnąć w tym samym miejscu lub całkiem innym. Żadne leki czy maści nie będą niestety skuteczne - by się ich pozbyć potrzebny będzie kolejny zabieg.

Czy kriochirurgia to dobry sposób na pozbycie się włókniaków?
Nie. O ile w przypadku kurzajek to dobry sposób, tutaj nie jest polecany. Po zabiegu mogą powstać pęcherze i trudno gojące się rany, dlatego nie stosuje się kriochirurgi w przypadku włókniaków.

Jakie istnieją metody usuwania włókniaków?
Istnieje kilka metod pozwalających usunąć te nieestetyczne narośle. Zabieg z użyciem lasera CO2, usunięcie chirurgiczne i elektrochirurgia to trzy z nich. Ten ostatni wykonuje się w przypadku niewielkich zmian i może być dość bolesny, bowiem polega na usunięcie włókniaka przy pomocy prądu. Dlatego stosuje się wcześniej miejscowe środki znieczulające. Tak samo jest w przypadku lasera CO2. Postępowanie po zabiegu polega na utrzymywaniu ranki w czystości i odkażaniu jej.Zabieg chirurgiczny stosowany jest w przypadku dużych i groźnie wyglądających zmian. Czasami, ze względu na wielkość rany, konieczne jest założenie szwów.

zdjęcie tytułowe: Stock.xchng 

komentarzy