Tarczyca bajkalska w kosmetyce

Tarczyca bajkalska w kosmetyce

Izabela Moskal

środa 24 lipiec 2013

komentarzy

O roślinie tej już 2000 lat temu wiedziano w Chinach całkiem sporo. Do tej pory zresztą uchodzi ona w wielu krajach azjatyckich za panaceum na wiele dolegliwości. W kosmetyce znana jest głównie z silnego działania przeciwdrobnoustrojowego i jako naturalny filtr UV.

 

Właściwości tarczycy bajkalskiej

Tarczyca bajkalska zwana także złotym korzeniem, rośnie w krajach azjatyckich. Jest to niewysoka roślina wieloletnia z rodziny Lamiaceae. Korzeń tarczycy bajkalskiej bogaty jest we flawonoidy i wiele cennych substancji aktywnych. Wśród nich znajdziemy: wspomniane flawonoidy (bajkaleina, wogonina, oroksylina A, koganebanaina, baikalina wogonozyd), fitosterole oraz kwas benzoesowy.

 

Tarczyca bajkalska w kosmetyce

W kosmetyce używany jest składnik pozyskiwany z korzenia tarczycy bajkalskiej, a mianowicie bajkalina

Po pierwsze, wykazuje ona bardzo silne działanie przeciwzapalne i znakomicie łagodzi podrażnienia. Hamuje powstawanie stanów zapalnych i przeciwdziała skutkom tych, które już powstały. Jest przez to składnikiem kremów dla skóry wrażliwiej.

Bajkalina wykazuje działanie antyalergiczne i przeciwhistaminowe przynosi więc ukojenie osobom o cerze skłonnej do reakcji alergicznych.

Ponadto, chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry, wzmacnia włókna kolagenu i elastyny, a także pobudza komórki do regeneracji.

Zespól flawonoidów pozyskiwanych z tarczycy bajkalskiej posiada zdolność inhibowania tyrozynazy, a w efekcie przeciwdziała powstawaniu plam i rozjaśnia skórę.

Ekstrakty z korzenia stanowią naturalny filtr promieniochronny i pochłaniają promieniowanie zarówno z zakresu UVA i UVB. To o tyle wyjątkowe, że większość naturalnych substancji chroni tylko przed promieniowaniem UVB.

Ekstrakty te wykazują także silne działanie antyoksydacyjne i chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Silne działanie przeciwdrobnoustrojowe sprawia, że wyciągi z tarczycy bajkalskiej stosowane są w kosmetykach do skóry trądzikowej.

 

Właściwości lecznicze tarczycy bajkalskiej

Tarczyca bajkalska to znakomity i naturalny lek o, którego działaniu warto wiedzieć trochę więcej:

1.Przeciwdziała działaniu bakterii w jamie ustnej i może być stosowana w leczeniu paradontozy.

2.Wykazuje działanie przeciwartretyczne.

3.Działa żółciopędnie i pobudza pracę wątroby

4.Zapobiega miażdżycy i powstawaniu zakrzepów

5.Uszczelnia naczynia kapilarne i obniża ciśnienie krwi

6.Działa uspokajająco i wyciszająco.

7. Wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze

8.Bardzo obiecująco wyglądają badania nad działaniem przeciwnowotworowym wyciągów z tarczycy

 

Niestety, tarczyca bajkalska spotykana jest w Polsce właściwie jedynie w ogrodach botanicznych. Możemy jednak kupić kremy rodzimych producentów, bazujące na jej wspaniałych właściwościach. 

 

komentarzy