Peelingi ziołowe

Joanna Klonowska, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Data: śr., 19/10/2016 - 12:49 / Tagi: KOSMETOLOGIA, peeling ziołowy, eko
Zabieg z użyciem peelingu ziołowego
Chociaż peelingi ziołowe funkcjonują na rynku kosmetycznym w Polsce od około 20 lat, dopiero niedawno zaczęły wzbudzać zainteresowanie, na jakie zasługują. Ośrodki spa oraz gabinety kosmetologiczne preferujące naturalne metody pielęgnacyjne poszukują alternatywy dla peelingów chemicznych a peelingi ziołowe idealnie wpisują się w ich eko-filozofię. Efektywność peelingów ziołowych jest wynikiem użycia unikalnej kombinacji naturalnych, specjalnie wyselekcjonowanych pod względem właściwości złuszczających składników roślinnych. Jej zastosowanie na skórę powoduje proces złuszczania wyzwalany przez naturalne reakcje organizmu.
 
Peeling ziołowy polega na wykonaniu masażu specjalną ziołową mieszanką w celu przekrwienia skóry, wywołania odczynu zapalnego i stopniowego złuszczenia naskórka w ciągu kilku kolejnych dni. W mieszance ziołowej stosowany jest np. skrzyp polny, arnika górska, mięta pieprzowa, miłorząb japoński, kora dębu, szałwia, rozmaryn, oczar wirginijski, drzewo herbaciane, kwiat lipy, siemię lniane, nagietek, nasiona kozieradki, algi, koralowce i inne morskie rośliny. Działanie peelingu opiera się na dobroczynnych właściwościach substancji aktywnych zawartych w użytych ziołach. Są to przede wszystkim śluzy, garbniki, fitohormony, witaminy (C, PP, K), olejki eteryczne, flawonoidy, organiczna krzemionka. Związki te wykazują właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwłojotokowe, ściągające, rozjaśniające, antyoksydacyjne, działają miejscowo znieczulająco, uszczelniają naczynia włosowate oraz pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
 
Wskazaniami do tego zabiegu jest trądzik pospolity, zapalenie mieszków włosowych oraz łojotokowe zapalenie skóry w okresie remisji. Zabieg jest szczególnie skuteczny w przypadku cery łojotokowej, zanieczyszczonej zaskórnikami, z rozszerzonymi porami. Peeling ziołowy powoduje również rewitalizację skóry, zapewnia spłycenie drobnych zmarszczek, zmniejszenie niewielkich blizn, spłycenie rozstępów, rozjaśnienie i usunięcie powierzchownych naskórkowych przebarwień oraz pozapalnych zmian potrądzikowych. Ujędrnia zwiotczałą skórę powłok brzusznych, ud i ramion, redukuje cellulitu.
 
Zalety peelingu ziołowego:
 
• regeneruje naskórek, zwiększa produkcję kolagenu, redukuje zmarszczki,
• stymuluje przepływ krwi, umożliwia lepszą penetrację składników aktywnych,
• koryguje hiperpigmentacje, redukuje blizny,
• można z niego korzystać przy różnych problemach i defektach skóry,
• daje dobre rezultaty przy skórze wrażliwej, jasnych karnacjach skóry,
• poprawia stan skóry trądzikowej.
 
Przeciwwskazania to głównie skłonność do alergii, wysokie ciśnienie, ciąża, wyjątkowa wrażliwość skóry, rozszerzone naczynia krwionośne, trądzik różowaty, mięczak zakaźny, brodawki płaskie, znamiona barwnikowe, zaawansowana cukrzyca, nowotwory skóry, keloidy. Przeciwwskazaniem jest także opryszczka, stany zapalne i zakażenia skóry.
 
Zarówno w przypadku peelingów ziołowych jak i chemicznych wskazania są podobne, natomiast technika wykonania jest zupełnie inna, co ma kluczowe znaczenie w aspekcie przeciwwskazań. Zasadniczą różnicą w przeprowadzaniu peelingów chemicznych lub ziołowych jest sposób aplikacji. Peelingi chemiczne nanosi się na skórę pędzlem lub delikatnie wmasowuje zabezpieczonymi dłońmi, natomiast w przypadku peelingów ziołowych pracując odpowiednio przygotowaną mieszanką wykonuje się masaż twarzy lub wybranej części ciała do momentu wywołania silnego przekrwienia skóry.
 
Czas aplikacji mieszanki ziołowej uzależniony jest od głębokości działania danej mieszanki, siły nacisku, oraz poziomu dyskomfortu odczuwanego przez klienta – wszystkie te czynniki kontrolowane są przez osobę wykonującą zabieg. Jeśli klient ma wykonywany peeling po raz pierwszy lub ma jasną karnację lub wrażliwą skórę, należy użyć słabiej działającej mieszanki, skrócić czas masażu i siłę nacisku. Kiedy już można przewidzieć reakcje skóry klienta, można wzmacniać siłę peelingu, wydłużać czas aplikacji ziół.
 
Podczas samego peelingu ziołowego, jak i bezpośrednio po nim skóra ulega przekrwieniu, odczuwalne jest na skórze także pieczenie przypominające lekkie oparzenie słoneczne i uczucie, jakby skóra pokryta była drobniutkimi kłującymi igiełkami, co jest niewątpliwym minusem tego zabiegu. Jednak dobre szkolenie i doświadczenie osoby wykonującej zabieg umożliwiają opracowanie takiej techniki aplikacji, która pozwoli na przeprowadzenie zabiegu szybko, efektywnie i prawie bezboleśnie.
 
Płatowe złuszczenie wierzchnich warstw naskórka następuje w ciągu 4–5 dni. Jego głębokość zależy od czasu pracy i stopnia ucisku masowanej partii ciała. Zwykle w czwartym lub piątym dniu po peelingu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu uzupełniającego, w czasie którego, podczas masażu zostają usunięte resztki naskórka, a skórze dostarczone substancje odżywcze.
 
W okresie rekonwalescencji nie wolno uprawiać sportów oraz niewskazany jest zwiększony wysiłek, ponieważ towarzyszy im pocenie się. Do pielęgnacji należy używać jedynie preparaty zalecone przez osobę wykonującą zabieg. Nie wolno moczyć skóry twarzy, ani zrywać łuszczących się płatów naskórka, gdyż grozi to wydłużeniem się czasu gojenia, a niekiedy na skórze mogą pozostać trwałe przebarwienia. Po wygojeniu skóry należy używać kremów z filtrem UV przez minimum miesiąc.  Po kuracji złuszczającej zaleca się wspomaganie  funkcji skóry przez jej odżywianie i zdrowy tryb życia.
 
Osoba wykonująca zabieg reguluje głębokość peelingu, dobiera technikę, sposób i czas wykonania zabiegu w zależności od potrzeb skóry. Przy doborze parametrów zabiegu podstawą jest bardzo szczegółowa ocena symptomów nieprawidłowych reakcji skóry klienta. Przeanalizowanie zmian na skórze i tendencji do różnorakich reakcji pozwoli kosmetologowi wybrać optymalną metodę złuszczania.
 
Wielu praktyków uważa, że peelingi ziołowe są bezpieczne, a korzyści przewyższają ryzyko. Należy jednak pamiętać, że wykonanie zabiegu jest ingerencją w skórę i zawsze może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych i powikłań. Chociaż ryzyko ich wystąpienia jest nieodłączne przy każdym zabiegu, właściwa ocena klientów oraz ich edukacja są w stanie zminimalizować to ryzyko i zapewniają uzyskanie optymalnych wyników. Kluczowa dla uniknięcia ryzyka związanego z peelingiem ziołowym jest wstępna konsultacja, która służy nawiązaniu współpracy między kosmetologiem a klientem i jest czasem na wymianę informacji. Podczas wizyty wstępnej dokonywana jest ocena klienta, omawiana jest diagnoza kosmetologiczna, ryzyko i korzyści wybranego peelingu.
 
Są to zabiegi, które nie zawsze wymagają całej serii, czy terapii łączonych, jednak można łączyć je na przykład z mikrodermabrazją, a współpracując z lekarzem estetologiem w zakresie terapii przeciwstarzeniowych także z zabiegiem korygowania owalu twarzy przy pomocy wypełniaczy lub z ostrzykiwaniem toksyną botulinową. Trzeba także pamiętać o tym, że niektóre schorzenia wymagają bardzo intensywnej kuracji. Terapia zaawansowanego trądziku młodzieńczego może wymagać wykonania co najmniej kilku, czasem nawet kilkunastu zabiegów peelingu ziołowego i może ona trwać wiele miesięcy.
 
WAŻNE:
• Właściwie wykonany ziołowy peeling daje doskonałe rezultaty w krótkim czasie.
• Niezbędne jest odpowiednie szkolenie praktyczne osób wykonujących zabieg.
• Duże doświadczenie w wykonywaniu peelingów umożliwia swobodne modyfikacje parametrów zabiegu.
• Łączenie peelingów ziołowych z odpowiednią pielęgnacją domową zapewnia maksymalne rezultaty.
• W przypadku wątpliwości, co do metodyki zabiegu należy zasięgać porady szkoleniowców reprezentujących daną markę peelingu ziołowego.
 
W ostatnim czasie wzrosła popularność zabiegów, których celem jest złuszczenie wierzchnich warstw skóry. Kuracja peelingami prowadzi do zmniejszenia wielu defektów skórnych jak zmarszczki, przebarwienia, cellulit czy rozstępy. Jest również pomocna w leczeniu uporczywego trądziku czy łojotoku. Równocześnie obserwuje się powrót do produktów naturalnych, a peeling bazujący na ziołach takim właśnie jest.
 
 
Artykuł dzięki uprzejmości BEAUTY INSPIRATION
 
 

Artykuł sponsorowany