Kiedy wysłać klientkę do dietetyka zamiast dermatologa?

Data: pt., 25/08/2017 - 13:32 / Tagi: ZAKWASZENIE ORGANIZMU, TERAPIA ŻYWIENIEM, KURACJA KOSMETOLOGICZNA, DIETA
Psychokosmetyka zdjęcie

Klienci odwiedzający salony kosmetyczne zgłaszają różne problemy. Niestety, często szukają pomocy po tym, jak nie uzyskali jej u dermatologa czy innego specjalisty. I wtedy spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność - jak pomóc? Do najczęstszych, przewlekłych i żywieniowo zależnych dermatoz należą różne postacie trądziku, jak trądzik późny, zaskórnikowy, grudkowy czy ropny itp. W takich przypadkach sięgamy po odpowiednią kurację, zalecamy serię zabiegów, a gdy mamy wątpliwości znowu wysyłamy do dermatologa. Pozornie prawidłowe postępowanie – kuracja kosmetologiczna powinna być łączona z dermatologiczną, ale dlaczego zapominamy o dietetyku? W swojej pracy byłam świadkiem wielu przypadków wyleczenia lub znacznej remisji chorób skóry po zmianie sposobu żywienia lub odkwaszenia organizmu (po przejściu na dietę alkaliczną). Niestety, trudno wyjaśnić dlaczego lekarze pomijają problem zakwaszenia i zalegania złogów w jelitach, które stanowią ok. 90% chorób całego ciała! Oto co każdy kosmetolog powinien wiedzieć o zakwaszeniu:

1. Zaburzenie równowagi zasadowo-kwasowej wynika z przeważania ilości związków kwasowych w naszym organizmie nad związkami zasadowymi. Innymi słowy, zakwaszenie to nieprawidłowe stężenie jonów wodorowych (Ph poniżej 7,35-7,45). Im Ph mniejsze niż podane parametry, tym większa kwasowość.

2. Istnieje kilka przyczyn zakwaszenia, z których dieta odgrywa najważniejszą rolę. W skład menu zakwaszającego wchodzą: mięso, kawa, herbaty, cukier (słodycze, słodkie napoje), produkty i potrawy z mąki pszennej, pieczywo (także pełnoziarniste), produkty mleczne (śmietany, sery, mleko, jogurty). Jeżeli w diecie klientki dominują te produkty zakwaszenie jest jak najbardziej prawdopodobne.

3. Do objawów zakwaszenia zaliczają się: osłabienie, senność, nerwowość, dermatozy, zła kondycja skóry, włosów i paznokci, mroczki przed oczami, obłożony język, suchość i gorzki smak w ustach (częsty po wypiciu kawy), problemy z utratą wagi, a także niedobory magnezu, potasu, wapnia i choroby dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ zakwaszony organizm sięga po związki zasadowe, a te znajdują się np. w kościach, mięśniach i innych narządach (wapń, magnez, cynk). Można powiedzieć, że jedząc produkty zakwaszające zmuszamy organizm do „zjadania” własnych minerałów w celu wyrównania Ph.

5. Prawidłowe stężenie Ph krwi i moczu można sprawdzić w warunkach laboratoryjnych, ale w domowych warunkach zastosowanie znajdują specjalne paski lakmusowe ze skalą Ph 5,6-8,0 (nie ze skalą 1-14, gdyż służy ona do roztworów chemicznych). Sprawdzenie Ph moczu z pomocą pasków daje orientacyjny poziom zakwaszenia. Bardzo rzadko spotykam klientów z prawidłowym Ph.

6. Odkwaszanie organizmu z przypadku przewlekłych chorób skórnych w połączeniu z zabiegami z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej daje długotrwałe i spektakularne efekty terapii. Zdeterminowana klientka szukająca pomocy w twoim salonie z pewnością ci podziękuje.

Jak wykorzystać wiedzę z zakresu dietetyki w salonie kosmetycznym?
Jest wiele sposobów, dzięki którym można podnieść jakość usług bazując jednocześnie na holistycznym podejściu do zdrowia. Kosmetolodzy mogą nawiązać współpracę z dietetykami oferując dodatkowe pakiety zdrowotne połączone z dietą alkalizującą i kuracją kosmetyczną. Ponadto, w salonie można wprowadzić sprzedaż specjalnych produktów lub suplementów o działaniu alkalizującym, odżywczym, oczyszczającym. Godna polecenia jest firma LR świadcząca szeroki zakres współpracy z branżą beauty. Do tej pory spotkałam się z wyleczeniem licznych dermatoz i chorób dzięki terapii żywieniem (w tym wieloletniej łuszczycy). Zwrócenie uwagę na rolę żywienia w terapiach kosmetologicznych stanowi nowatorskie rozwiązanie w leczeniu i pielęgnacji chorób skóry.


mgr Magdalena Rak-Suska
psycholog, psychokosmetyczka łącząca elementy terapii SR w pracy z klientem kosmetologicznym